§§§ FALEŠNÁ KNĚŽNA §§§

Tentokráte vám představujeme ženu, jejíž historii jistě dobře znáte. Je to Marie Bínová, dnes 41letá služebná z Mrákotína na Moravě, hrdinka velkého podvodu, při kterém vystupovala jako kněžna Marie Antoinetta z Lichtensteinů.

Začala drobnými podvůdky, které zůstaly mezi ní a podvedenými a dnes pyká za podvod nemající u nás obdoby. Její případ je současně krásným dokladem bohatosti podvodnické fantasie a neomezenosti důvěry, se kterou mohou podvodníci počítat. Všechno, co nejromantičtější a nejdobrodružnějšího lze vymyslit, to všechno je v příběhu Bínové a její objeti pana J., bývalého vrchního faktora velké pražské tiskárny s platem 65.000 Kč ročně a bývalého majitele žižkovského činžáky v ceně 700.000 Kč. Plných sedm let, od roku 1926 do roku 1933 podváděla Bínová faktora J. a jeho rodinu. Dokud nepraskly úspory, činžák a existence, její oběti neprohlédly.

Bínová se seznámila s faktorem J. náhodou při čekání na tramvaj. Představila se mu jako kněžna z Lichtensteinu, nucena žít v Praze pod pseudonymem. V průběhu další známosti začala se Bínová od faktora vypůjčovat pro svého neexistujícího otce, starého knížete Lichtensteina z Telče na Moravě, žijícího podle jejích častých půjček v neustále „momentální tísni“. Za faktorovy peníze se pak hrála na kněžnu. Šatila se přepychově a zahrnovala faktora a jeho rodinu přepychovými dary. Tím jen utvrzovala své postavení kněžny, neboť kdo v dnešní době zahrnuje někoho dary? Bínová šla tak daleko, že se nastěhovala do rodiny faktorovy a ten i jeho rodina dokázali, že i neuvěřitelnému se dá věřit. To přestalo teprve tehdy, když faktor poznal, že je na dně a že nesplní-li kníže okamžitě své sliby, že bude žebrákem.

Bínová, žijící od svých mladých let, kdy skutečně sloužila u jakýchsi zkrachovaných šlechticů, ve sféře hrabat, markýzů a knížat, se těchto svých představ už nezbaví. Jsou stále ještě u nás lidé, kteří dají na honosné šlechtické tituly. Ale vy nepůjčujte nikomu, i kdyby to byl královský princ bez inkognita.

Napsáno pro časopis „Hvězda“, rok 1935.

Články jsou přepisovány v „PŮVODNÍ ČEŠTINĚ“ a dle starých pravopisných pravidel – tj. tak, jak byly vytištěny v originálních publikacích.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

error: Obsah je chráněn! Děkuji za pochopení!