DESATERO POKYNŮ TCHÝNÍM A SNACHÁM

1. Nežárli na svou snachu. Nelíbí-li se ti způsob, jak se šatí, jak se chová, jak vede domácnost, zpytuj svědomí, zdáli tvá zloba přec jen nevyvírá ze žárlivosti. V devadesáti devíti případech ze sta je tomu tak.

2. Nechtěj zaujímati první místo v domácnosti svých vdaných či ženatých dětí. Je moudřejší vzdát se dobrovolně prvního místa, než si je hádkami udržet nebo být bezohledně odstrčena.

3. Při nesvárech mezi tvým synem a jeho ženou raď vždy k smíru. Nepomůže-li to manželství, pomůže to tobě.

4. Nestýskej si v přítomnosti svých provdaných dětí a nevyčítej jim, že tě příliš zřídka navštěvují, že se jen krátce u tebe zdrží. Jejich život je vyplněn povoláním, hospodařením, výchovou dětí, mají vlastní starosti a zájmy – nebomou ti přece pomoci. Naproti tomu příjdou o mnoho raději, když je při jejich příchodu vlídně uvítáš, při odchodu pláčem a výčitkami nezdržuješ.

5. Jsou různé druhy matek. Jedny nežádají mnoho ohledů a pozornosti a také se jim jich mnoho nedostane. Ty druhé žádají příliš mnoho a nedostanou nic anebo jen vynucenou, studenou zdvořilost. Žádej tolik ohledů, kolik jsi sama ochotna skýtati a budeš spokojena.

6. Když tvůj muž jde na návštěvu k své matce, není třeba, abys jej vždy doprovázela. Zato jdi někdy sama k ní. Bude ti za tuto lásku vděčna. Ale i při nejsrdečnějších vstazích má někdy potřebu, mít syna jen sama pro sebe a vydádáš se nebezpečí, že budeš rušící element mezi dvěma lidmi, kteří se navzájem déke znají a mají rádi než tebe.

7. Nebraň svému muži nikdy, aby svou matku peněžně podporoval nebo aby jí prokazoval pozornosti. Dávala bys svým dětem špatný příklad.

8. Buď stejně něžná k své tchýni jako k vlastní matce.

9. Nastěhuj se k ní jen pak, když jí dobře znáš a sebe také.

10. Zlobíš-li se na ni, pomni, že budeš jednoho dne také tchýní.

 

Napsáno pro časopis „Hvězda“, č. 434/2, rok 1934.

Články jsou přepisovány v „PŮVODNÍ ČEŠTINĚ“ a dle starých pravopisných pravidel – tj. tak, jak byly vytištěny v originálních publikacích.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

error: Obsah je chráněn! Děkuji za pochopení!